אוגמנטד ריאליטי

אוגמנטד ריאליטי - augmented riality

 

אוריינטציה, התמצאות במרחב, מאז ומעולם הייתה בעייתם של רבים וטובים. המדובר בתנועה והתמצאות במקומות מוכרים ועל אחת כמה וכמה במקומות שאנו איננו מכירים.

כל אחד מכיר את ההרגשה הממש לא נעימה של הגעה למקום חדש בעת טיול למשל (בלי המדריך, כמובן), המלווה בהרגשה מסוימת של חוסר אונים. אמנם רובנו למדנו להתגבר עליה במהירות יחסית, אבל יש כאלה שההרגשה הזאת מלווה אותם זמן רב.

טכנולוגיית אוגמנטד ריאליטי (Augmented Reality – מציאות רבודה או משופרת), הינה התשובה הטובה ביותר לסובלים מבעיית אוריינטציה או לסתם בני תמותה שרוצים לדעת ולחוות יותר את החיים.

הטכנולוגיה הזאת "מעצימה" את המציאות ומבהירה אל כל הדרוש הבהרה, והכל בקלילות ותוך שימוש במכשיר הנייד, שמזה שני עשורים הפך לחלק בלתי נפרד מהוויית החיים של כולנו.

 

 

מהי טכנולוגיית אוגמנטד ריאליטי

   

למי ששיחק אי פעם במשחקי מחשב, מוכרת הטכנולוגיה המעלה פרטים על פריט זה או אחר ברגע שהסמן נח עליו. למעשה, כל מתכנת מתחיל בשפות תכנות דוגמת VB יודע ליצור כיתוב שמופעל ברגע שהסמן נח על כפתור מסוים. הטכנולוגיה כאמור לעיל לקחה את העניין הזה והקפיצה אותו שנות דור קדימה.

כיוון המצלמה של הנייד שלכם לעבר יעד מסוים תעניק לכם רשימה של נתונים חיוניים עליו, מהו, מה עושים שם, מה (אם בכלל) ניתן לקנות שם ועוד רשימה ארוכה של נתונים בהתאם לצרך ולביקוש.

יש שיאמרו שמדובר כאן במכשיר GPS. לא, הדבר איננו כך כלל. מכשיר כאמור מורה כיצד להגיע ממקום למקום (פנה ימינה, פנה שמאלה, התכונן להגעה ליעד), תוך התעלמות מוחלטת מכל מה שנמצא באמצע. הטכנולוגיה הזאת עושה בדיוק ההיפך – גורמת למשתמש לשים לב לכל דבר בדרך – או לפחות לכל דבר שהוא מעוניין לשים לב אליו.

השימוש במציאות מועצמת התאפשר לאחר שההתקדמות הטכנולוגית התעצמה, הן מבחינת זמינות המידע, הן מבחינת האפשרות להתקשר לרשת בקלות מכל מקום והן בגלל ההתפתחות האדירה בתחום הצילום והעיבוד הגרפי. נכון להיום, המצלמה בטלפון הסלולרי הפשוט ביותר טובה יותר מהמצלמה של צלם הטלוויזיה הטוב ביותר בשנות השמונים.

 

 שימושים שונים נוספים

מעבר להתמצאות בשטח, שניתן לומר שנמצא לה פתרון הולם בעזרת הטכנולוגיה הייחודית הזאת, יכולה טכנולוגית אוגמנטד ריאליטי ואכן משמשת לצרכים נוספים:

רופאים יכולים לאבחן בקלות תופעות בולטות אצל החולים שלהם ולחסוך זמן רב, הן בטיפולים יומיומיים (כולנו מכירים את התורים לרופא) והן בטיפולים דחופים. ניתן לדלג על שלב האבחנה הראשונית או לקצר אותו באורח משמעותי.

מכונאי רכב יכול לאבחן תקלות בולטות כמעט מייד (למרות שאתם חשבתם שהרעש במנוע זה כי הוא הולך ומתחזק עם הזמן) ולטפל בהן ורק לאחר מכן, אם צריך, לטפל בתקלות רציניות יותר.

קמפיינים שיווקיים המבוססים על המיקום יכולים להציע רעיונות לארוחת צהריים בפאריז, למשל, או חנות נעליים קרובה, כל זאת, בהנפת סמארטפון על פני שלט חוצות, בניין נבחר, פריט נוף או כל אובייקט במרחב.

הטכנולוגיה כאמור נתנה תשובות למגוון מצבים אפשריים אבל פתחה כל כך הרבה אפשרויות וערוצי התקדמות עד שקשה להעריך היכן היא תהיה בעוד חמש, עשר או עשרים שנה. אולי לכל אחד מאיתנו יהיה שתל תת עורי שישדר לו פרטים ישירות למוח, וחסל סדר הטלפון הנייד.